Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lizbeth Lozada: svědectví matky s epilepsií o cestě za lepším životem

Jsem Venezuelanka z ostrova Isla de Margarita. Než jsem dorazila do Darienské proluky (pás pralesa, srázů a bažin na hranicích mezi Kolumbií a Panamou), žila jsem rok v Ekvádoru a šetřila si peníze, abych se zkusila dostat do USA.

Je mi 41 let a mám dvě děti – osmnáctiletou dceru a desetiletého syna. Jejich otec zemřel v Ekvádoru. Protože jsme tři, je pro nás pořád těžké přežít. Do Venezuely se vrátit nemůžeme, protože tamější ekonomika je v rozkladu. Člověk si tam nevydělá na živobytí. A to jsem se dříve měla dobře – pracovala jsem v nejrůznějších kasinech a hotelech.

V roce 2020 se to už nedalo vydržet. Jsem epileptička a můj syn má Aspergerův syndrom. Ve Venezuele jsme už nedokázali sehnat potřebné léky a neměli jsme ani peníze na jídlo. V Ekvádoru jsme si dokázali aspoň něco našetřit, i když k Venezuelanům se tam chovali velmi zle. Ať už jsem se snažila pracovat sebevíc, dokázala jsem si vydělat zhruba 5 dolarů za den. S tím málem našetřených peněz jsme se do Spojených států mohli zkusit dostat jedině po souši: jít pěšky a prosit cestou o pomoc. Tak jsme došli až sem, do Panamy, i když to asi nebylo úplně nejlepší rozhodnutí.

Kdybych věděla, že ohrozím život svůj i životy svých dětí, nikdy bych se na cestu nevydala. V džungli jsem ztratila peníze a všechny svoje věci, protože mě strhla řeka. Díkybohu jsem přežila. To, co se událo během oněch čtyř dnů při přechodu džungle, bylo příšerné. Když jsem v řece přišla o léky, začala jsem během cesty trpět epileptickými záchvaty a můj syn panikařil. Všechno zůstalo na mé osmnáctileté dceři, která nám pomohla vytrvat a nezastavit se. Náš průvodce nás nechal v džungli, byli jsme ztracení. Museli jsme ve dvě hodiny v noci jít řekou, všichni jsme byli vystresovaní a hledali jsme někoho, kdo by nám pomohl vrátit se na správnou cestu. Několikrát jsem se kvůli tomu duševně zhroutila.

Nakonec se nám po několika hodinách podařilo vyváznout a časně zrána jsme byli zpátky na silnici, ale v bahně jsme přišli o boty, a tak jsme museli jít bosky. Cestou jsme viděli mrtvé lidi a já často plakala. Prosím každou rodinu, která se chce na takovou cestu vydat, aby to nedělala. Kvůli tomu, že jsem nemohla brát léky, mi bylo hodně špatně. Na vrcholu hory jsem měla kvůli stresu šest epileptických záchvatů. Pomohli mi nějací kubánští doktoři a snažili se také uklidnit mého syna, který se také zhroutil.

Od chvíle, kdy jsem dorazila do migračního centra San Vicente, jsem prodělala dalších pět záchvatů. Naštěstí mi Lékaři bez hranic dali potřebné léky a také léky pro mého syna, který si nejprve myslel, že cesta do Dariénu je nějaký výlet. Po hodinách strávených v džungli byl čím dál zoufalejší a prosil nás, že chce odtamtud pryč. Díkybohu jsme naživu.

Autor: Lékaři Bez Hranic | pátek 24.6.2022 12:44 | karma článku: 12,08 | přečteno: 276x
  • Další články autora

Lékaři Bez Hranic

Ukrajina: podruhé vysídlený a znovu na cestě

Když 24. února v Kyjevě začalo svítat, probudily mě výbuchy a houkání sirén. Byl jsem schovaný ve svém malém bytě ve městě a úzkostí mně bylo až špatně.

28.3.2022 v 10:44 | Karma: 11,84 | Přečteno: 218x | Diskuse| Společnost

Lékaři Bez Hranic

Hrůze tváří v tvář

V noci 27. prosince 2021, kdy se zdálo, že jediným tématem celosvětových debat je omikron a s ním spojená protiepidemická „opatření“, změnila navždy život dvou dětí tragická událost.

13.3.2022 v 8:05 | Karma: 4,84 | Přečteno: 85x | Ostatní
  • Počet článků 3
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 192x
Lékaři bez hranic jsou zdravotnickou a humanitární organizací. Již 50 let pomáháme těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi. Každoročně léčíme, očkujeme či operujeme miliony lidí po celém světě. Zároveň přinášíme jejich životní příběhy a upozorňujeme na krize, jejichž důsledky zmírňujeme. Působíme ve více než 70 zemích světa. https://www.lekari-bez-hranic.cz/

Seznam rubrik